Jdi na obsah Jdi na menu
 


Testace historických vozidel pro rok 2018 se konají dne 14.4.2018 od 9.00 v prostorách základny ZDEJCINA.

Zde se dozvíte, jak postupovat, pokud chcete přihlásit vaše historické vozidlo na tzv. "veteránské značky" prostřednictvím našeho klubu, případně pokud chcete vozidlo tzv. přetestovat. Nabízíme i testování vozidel se standardními "bílými" registračními značkami, které splňují podmínky historického vozidla pro účely snížení povinného ručení nebo odpuštění ekologického poplatku při převodu vozidla.

V současné době existují v České republice právní normy, které umožňují pohyb historických vozidel (HV) na pozemních komunikacích. Způsob a stanovení podmínek pro testování HV stanoví vyhl. 355/2006 Sb, kterou doplňuje a mění vyhl. 144/2012 Sb. kterou si můžete stáhnout nebo prohlédnout níže.
    Pokud se rozhodnete učinit z vašeho stroje histrocké vozidlo, musíte absolvovat klubovou a následně krajskou testaci HV, kterou vám zajistí náš klub, resp. klubová testační komise a krajská testační komise.

K testování HV na historickou původnost je zapotřebí zajistit:
1) vůz k otestování v odpovídajícím stavu - historicky původní vozidlo bez úprav a doplňků, které nebyly v době výroby vozidla prováděny a dodávány . Osvětlení vozidla musí odpovídat nyní platné vyhlášce (v případě neodpovídajícího osvětlení doplnění o přídavná světla a blinkry, povinná zadní mlhovka apod.)
2) vyplněný protokol Posouzení technického stavu HV odbornou dílnou (viz příloha níže) z STK nebo z autoservisu s odpovídajícím měřícím zařízením na brzdy a světla (protokol musí mít samozřejmě kladné hodnocení a nesmí být starší než 3 měsíce)

Pro první testaci:
1) Vyplněný testační protokol
3) všechny dostupné údaje a dokumenty o voze (zahraniční TP, kupní smlouvu či jiný nabývací doklad apod.), jehož rok výroby musí být starší 30 let.
4) 10 ks fotografií vozu, 6x9cm, z toho 5 ks levopředek a 5 ks pravozadek. Fotografie musí být barvené, lesklé, na fotografickém papíru - ne z  kopírky!!! Vůz musí být v celém výřezu fotografie, fotografován na neutrálním pozadí (louka, betonová či asfaltová plocha apod.), bez jakékoliv registrační značky a označení státu. Vůz musí být fotografován v tomtéž stavu, v jakém bude i následně provozován (barva, barevná kombinace, doplňky, kola apod)
5)
vyplněný protokol Posouzení technického stavu HV odbornou dílnou (viz příloha níže) z STK nebo z autoservisu s odpovídajícím měřícím zařízením na brzdy a světla (protokol musí mít samozřejmě kladné hodnocení a nesmí být starší než 3 měsíce)
6) lokalizaci identifikačních znaků vozidla, jako je VIN kód, štítek s výrobním číslem karoserie, rámu a motoru.

Pro přetestaci:
1) stávající průkaz k již testovanému vozidlu
2) dvojlist s testací HV (pokud nejste členem klubu)
3) 
vyplněný protokol Posouzení technického stavu HV odbornou dílnou (viz příloha níže) z STK nebo z autoservisu s odpovídajícím měřícím zařízením na brzdy a světla (protokol musí mít samozřejmě kladné hodnocení a nesmí být starší než 3 měsíce)

Poplatek za klubovou testaci členové klubu neplatí. Pro nečleny je poplatek za první klubovou testaci 2000,- Kč. Poplatek za každoroční přetestaci je 500,- Kč pro nečleny, pro členy zdarma. Při prvním přihlášení je třeba počítat s dalšími běžnými poplatky za krajskou testaci, vydání registračních značek a povinné ručení. Poplatek za testaci pro účely odpuštění ekologického poplatku je 3000,- Kč.

Formuláře pro testace a další informace Vám podá předseda klubové testační komise a krajský testační komisař Josef Škoda tel. 602332282

Zde si můžete stáhnout všechny důležité soubory pro testování historického vozidla:

Protokol o testaci historického vozidla

Protokol o roční prohlídce HV / Posouzení technického stavu HV odbornou dílnou

Postup pro testování HV - Příručka FKHV 2016

Vyhláška 355/2006 Sb. o stanovení způsobu a podmínek registrace, provozu a podmínek testování historických a sportovních vozidel - novela 2012

Smlouva FKHV

Technický kodex FIVA

Typy tabulek registračních značek